/fotboll/osk/forum/8418.aspx/fotboll/osk/forum/8418.aspx SvenskaFans.com - Sveriges bästa sportsajt
Annons:
Allsvenskan - Svartvitt
  • Artiklar
  • Forum
  • Truppen
  • Matcher


DU MÅSTE VARA INLOGGAD FÖR ATT KUNNA SKRIVA PÅ FORUMET. KLICKA HÄR FÖR ATT LOGGA IN!
Örebro Avgå Lagrell!
2007-01-24 20:40
Muffe//

Vi har en revansch att kräva efter de förnedrande förlusterna senast! ;-)

Personligen tycker jag det ser bra ut till nästa säsong. Jag räknar nästan Holgersson och Halilovic som nyförvärv också eftersom de kom in mitt under säsongen och nu bör ha spelsystemet klart för sig!

Wikström är enligt mitt tycke en av Allsvenskans bästa mittbackar, i och för sig finns det väl inte så många bra mittbackar i Sverige, men allt är relativt. Rodevåg har gjort en hel del mål i Superettan och jag tror han har kapacitet att fortsätta med målskyttet i Allsvenskan.

Richardsson är en smart värvning, kan redan under kommande säsong på allvar utmana om en plats i startelvan. Viljan att komma till ÖSK kan betyda mycket i framtiden!

Sedan har vi Nordin och Yunus som kan placeras i kategorin "jokrar". När de blixtrar till är det ingen tvekan om att de håller hög allsvensk klass, men det finns några frågetecken kring dem. Nordin har en brokig bakgrund med lite taskig inställning och mindre lyckad sejour i ÖSK tidigare, men han har unika offensiva egenskaper.

Ingen vet ifall Yunus får stanna i Sverige ens, men som fotbollsspelare är han jäkligt kvick och enligt mitt tycke vass avslutare. Han har även en fin teknik men känns lite "valpig" stundtals.

Edit: Vart visst ett ganska långt inlägg..
Örebro Toro
2007-01-24 20:39
Revolution! Ut med Lagrell och in med en Norrlänning.

Härligt när han sitter i TV och inte säger annat än det där sugande "Shup" ljudet =)

Länge Leve Norrland =)
Örebro Avgå Lagrell!
2007-01-24 20:33
Mittåt//

Det låter logiskt, ser Green som en potentiell högerback kanske redan i år. Konkurrensen är ju som sagt inte så hård men jag tror att Fredrik kommer lyfta sig till nästa säsong.

För övrigt håller jag med om att Lennart Johanssons tid är över, Lagrelld också för den delen. Tycker det är synd att Lagrell vill coacha sin efterträdare för då försvinner ju inte skiten från förbundet ändå...
Elfsborg howlin wolf
2007-01-24 20:26
Skönt att ni är tillbaka i allsvenskan. Ni borde dessutom aldrig ha åkt ur. Nu väntar vi bara på att Norrköping kommer tillbaka också, så är ordningen återställd.
Örebro Toro
2007-01-24 19:50
Det e irriterande vad tyst det var här ikväll då..!
Örebro Mittåt
2007-01-24 18:17
En del verkar inte att fatta att deras tid är förbi. Lennart Johansson är 77 år, det är dags för honom att dra sig tillbaka. Det tror jag att majoriteten av UEFA-länder anser också.
Örebro go_osk
2007-01-24 17:57
Lagrell är lika självsäker som vanligt. Nytänkande verkar inte vara något som existerar i den mannens värld...
Örebro Mittåt
2007-01-24 17:35
Avgå Lagrell// Det är nog snarast så att man ville testa Anttonen igen som högerback. Alternativt ge honom en ordentlig genomkörare på den positionen. Green kan spela där utan några större problem. Men han kan spela mittback också.

Eller så var det så att Patrick ville testa Johan Pettersson som högerbräddare och då fick han lov att flytta Anttonen och då fick Green lov att flytta på sig för att lämna plats på högerbacksplatsen.

Fast det bästa vore väl om man lät Green få sig en ordentlig vinterträning som högerback. Det är på den positionen han är intressant för laget.
Örebro Gogo Vahlin
2007-01-24 17:24
jag gillar varken anttonen eller samuelsson på högerbacken...ajaj
AIK Muffe
2007-01-24 17:13
Halloj alla trevliga Öskare !! Hur ser det ut så här långt för er del ?? ( ert egna tycke alltså ) Kan inte låta bli & tänka på alla positiva, målrika och hemskt underhållande tillställningar vi bjudits på under stora delar av 80 & 90 talet mellan våra klubbar!!! Men kampen mellan K.Nordin och C. Furst va i alla fall spänande !! Tjenis tjenis !!
Örebro Toro
2007-01-24 17:03
Riva hockey och bandy arenan och bygga köpcenter då kanske!? ;)

Fasen,bandyn å hockeyn kan la få ny lokation borta vid Grenadjärstaden juh =)
Örebro Avgå Lagrell!
2007-01-24 17:00
Mackan//

Green som mittback? Är det ett tecken på att han bara är tredjeman som högerback efter Samuelsson och Anttonen?
Örebro Toro
2007-01-24 16:31
Eken_ // Om Nordin får spela och få lite allsvenskt tempo i kroppen tror jag definitivt han kan slå igenom rejält. Har sett alla hans matcher i Rynninge under den gångna säsongen och med bättre träning och hans nyfunna motivation skulle det förvåna mig om han inte skulle klara av Allsvenskan med bravur.
Örebro Tomten (ÄNTLIGEN!)
2007-01-24 16:23
Dokument Västra Stå uppdaterad, trevligt :)
Hammarby Eken_
2007-01-24 16:18
Hade varit kul o se den gammla duon Mirza och Nordin ihop i allsvenska... Har inte sett Nordin på bra länge, Är han en man för allsvenskan?
Örebro Mittåt
2007-01-24 16:06
Det kanske skulle vara ett obligatorium för spelarna att agera domare ibland. För att lära sig att se saker och ting från den andra sidan också.
Örebro Mittåt
2007-01-24 15:56
Kronblom// Jag vet inte riktigt om jag tror på Nordin som kantspelare. I en Riqelme roll kanske, men frågan är om han har tillräckligt bra aktionsradie för att klara en sådan roll.

Om ÖSK fortsatt att spela med den diamantuppställning på mittfältet som man misslyckades så kapitalt med våren 2005, så hade han varit given i den främre diamantspetsen.

Ett annat alternativ skulle kunna vara att försöka sig på en 4-3-1-2 uppställning med Nordin som den ensamme ettan, men då är frågan om de övriga mittfältarna klarar av sina uppgifter på tre man. Det var väl ungefär så som man spelade honom i Rynninge.
Örebro Toro
2007-01-24 15:43
hmmmm,kanske värt att sätta ett par hundringar på X respektive 2:a i Gefle matchen då.. =)

Inleda med en borta förlust mot Gefle...finns inte en sportslig =)
Örebro Kronblom
2007-01-24 15:27
Mittåt// ÖSK spelar ju en sådan typ av fotboll där man vill utnyttja kanterna och just därför borde det finnas mer alternativ på just kanterna.Värvar man Gersic så skulle jag vilja se honom på kanten i träningsmatcherna till en början,tror inte han skulle bort sig på den positionen!
Örebro Mittåt
2007-01-24 15:18
Ämne: Som på beställning: ....
Fler odds från spelbolagssidan. Fyra gånger pengarna vid bortavinst för ÖSK i premiärmatchen tycker jag verkar väldigt generöst. 3,40 vid oavgjort. Man verkar verkligen inte ha så värst höga förväntningar på ÖSK.

bet365: Elfsborg försvarar sitt SM-guld

2007-01-23 17:47
bet365 har släppt oddsen inför Allsvenskan och håller regerande mästarna Elfsborg som knapp favorit före trion AIK, Helsingborg och Djurgården. IFK Göteborg ger hela 21 gånger pengarna och nykomlingen Brommapojkarna kan spelas till oddset 1001 gånger insatsen.

bet365 erbjuder även odds på Allsvenskans första omgång. Djurgården är det lag som bedöms ha störst vinstchans och därmed ger lägst odds i premiären. Elfsborg möter Malmö FF på hemmaplan och en Elfsborg kan spelas till oddset 2,25.

Odds från bet365.com

Omgång 1 – 1-X-2 odds
Trelleborgs FF v IFK Göteborg 3,10-3,25-2,25
Brommapojkarna v Djurgårdens IF 5,25-3,60-1,65
Elfsborg v Malmö FF 2,25-3,25-3,10
AIK v Kalmar FF 1,90-3,40-4,00
Gefle IF v Örebro SK 1,90-3,40-4,00
Halmstad v Helsingborg 3,05-3,25-2,30
GAIS v Hammarby 2,75-3,25-2,50

Allsvenskan 2007 – Vinnarodds
Elfsborg 4,00
Helsingborg 5,00
AIK 5,00
Djurgårdens IF 5,00
Malmö FF 6,00
Hammarby 11,00
Kalmar FF 17,00
IFK Göteborg 21,00
Halmstad 101,00
GAIS 101,00
Gefle IF 101,00
Örebro SK 301,00
Trelleborgs FF 501,00
Brommapojkarna 1001,00
Örebro orebrosk_
2007-01-24 14:48
Hoppas att första hemmamatchen i Allsvenskan börjar med ett enormt tifo !!

Dels för att det är Ellos vi möter, och framförallt för att VI ÄR TILLBAKA där vi hör hemma ?!!

Skulle sitta riktigt fint med ett tifo där i princip hela arenan utom bortasektionen deltog !!

men det är ju bara vad jag tycker... Hejja kubaner !
Örebro ÖSKare i exil
2007-01-24 14:33
Vad det gäller oviljan att spela på kanterna var det någon betydligt visare än jag som resonerade som följande. De bästa spelarna kommer från många olika småklubbar. I de klubbarna var de oftast bäst. Försvarare, mittfältare eller anfallare, är man bäst hamnar man i mitten, oavsett om man är försvarare, mittfältare eller anfallare. Därav den ganska skrala utbudet på kantlöpare. Däremot tycker jag att sverige rent internationellt haft lättare att få fram duktiga yttermittfältare än innermittfältare.
Örebro Mittåt
2007-01-24 13:44
Kronblom// Det verkar vara något av en trend att folk inte vill spela på kanterna. I talangtruppen har man påtagliga problem att hitta spelare som kan fungera som mittfältsbräddare, medan det kryllar av begåvade spelare som med fördel spelar centralt.

Jag antar att det för många känns otacksamt att förvisas ut på kanten och tvingas gno fram och tillbaka utan att få speciellt mycket bollkontakt. Nuförtiden skall ju yttrarna dessutom klara av både offensiva och defensiva uppgifter och det är svårt att finna spelare med båda kvaliteterna.
Örebro Gogo Vahlin
2007-01-24 13:41
klart att det finns en hel del som kan ta larsens plats, men ingen som i mitt tycke är riktigt den spelfördelare mittfältare med de offensiva kvalitéer som larsen har. av det man har sett när larsen har saknats så har det blivit ett helt annat mycket rakare mittfält som saknar en offensiv spets och det är där jag hoppas att nordin kan kliva in och agera. jag har dock inte sett tillräckligt mycket av honom på just den positionen men jag tror av det man sett att han just ska kunna fylla luckan när larsen inte är på topp eller skadad.

sen är jag också nyfiken på k.walker i den positionen men jag vet inte riktigt om han är aktuell redan i år.
Örebro Kronblom
2007-01-24 13:32
Lite underligt dock när det finns snabba mittältare att det inte finns fler utpräglade kantspelare i ÖSK.Finns Riddez/Näfver på den vänstra och Jeffs/Anttonen på den högra men sedan är det tunnt,om man jämför med många andra allsvenska klubbar som har väldigt komplement på varje position så ligger ÖSK back på just renodlade yttermittfältare!
Örebro Rasberg
2007-01-24 13:20
Ämne: Jag vet att Jocke Gr....
Larsen är väl den som har flest personer som kan spela på hans plats. Larsen, Nobbe, Seb, K.walker, R.walker och sen Nordin isåfall. Tycker oxå att man ska signa nordin men man gör det nog inte för att få konkurrens till honom :)
Örebro Gogo Vahlin
2007-01-24 13:11
Jag vet att Jocke Green kommer kunna bli en tillgång som högerback efter det jag sett av honom. Hoppas bara att han får chansen nu i allsvenskan!

Hoppas även att Nordin kommer bli erbjuden ett kontrakt då vi behöver en backup eller konkurent till Larsen då jag inte tror att han kommer att hålla en hel säsong och behöver lite konkurens för att hålla formen uppe.

Jag hoppas att Walker vågar satsa lite på de yngre spelarna och inte bara spelar med samma gamla vanliga säkra kort då det inte håller i längden.
Örebro ÖSKare i exil
2007-01-24 12:22
Ja, vi kanske hade Alvbåge i mål men allt var nog inte bättre förr. Se länken. Trots strul med plan känns det som om träningen idagsläget med fantomen är betydligt bättre än då.
Örebro ÖSKare i exil
2007-01-24 11:21
Kanske vi ser en förändring men för att det ska slå rot ordentligt tror jag det behövs lite internationella framgångar för att stötta dessa. Den senast regerande generationen där ett så utpräglat ny tänkande som också fick genomslag fick det ju dessutom efter framgång både nationellt och internationellt. En god anledning nog att heja på Ellos och AIK därute i Europa.
Örebro Merseyside
2007-01-24 11:09
ÖSKare i exil/

Det är väl inte bara han som tycker det.. Varför står sig svenska klubblag sig så enormt dåligt i europa? Jag tror definitivt att det beror på den mördande långa försäsongen och hur den förvaltas.

Att köra extremt mycket fysträning blir i längden en nackdel och det krävs att något eller några lag tar initiativet och kör många mer bollpass än fys/löpträningar. Jag hoppades att konstgräset skulle få alla lag att ändra sitt träningssätt men jag har nu kommit fram till att det behövs ett nytt tänk hos tränarna och tycker därför inte att det är någon skräll att Elfsborg ocg AIK hamnade 1.a och 2.a. Dessa lag har inte bättre lag på papperet än lag som Djurgården, Malmö, Helsingborg, Göteborg och Hammarby, men har unga tränare, Norling och Haglund som båda är strax över 30. Dessa tänker och tränar på ett nytt sätt och hoppas att svensk klubblagsfotboll är på väg in i en ny era i europa!!!
Annons: